Pracownia endoskopii

Szpital Specjalistyczny w Jaśle Pracownia endoskopii

Kierownik pracowni
dr n. med. Anna Siwiec

Pielęgniarz koordynujący: lic. Bogusław Zoła

Kadra lekarska:

  • lek. Jarosław Gawior
  • lek. Katarzyn Gradzik

 

tel. 13 44 37 606

Pracownia Endoskopii świadczy usługi z zakresu endoskopii przewodu pokarmowego dla potrzeb pacjentów hospitalizowanych, jak również przyjmowanych w trybie ambulatoryjnym.

Zakres usług:
W zakresie górnego odcinka przewodu pokarmowego obejmuje pakiet zabiegów endoskopowych od gastroskopii diagnostycznej wraz z pobraniem testów i materiału do badań histopatologicznych po inne procedury w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego takie jak: tamowanie krwawień z przewodu pokarmowego, obliteracje i zakładanie opasek na żylaki przełyku, usuwanie polipów, zakładanie przezskórnej endoskopowej gastrostomii (PEG), usuwanie ciał obcych z górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Szpital Specjalistyczny w Jaśle jest realizatorem Programu Badań przesiewowych raka jelita grubego.

Szpital Specjalistyczny w Jaśle zaprasza do udziału w BEZPŁATNYM Programie badań przesiewowych raka jelita grubego.

 

W ramach projektu przeprowadzone zostaną bezpłatne profilaktyczne badania kolonoskopowe dla osób spełniających poniższe kryteria:

  • osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
  • osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,

Kryteria wyłączenia:

  • objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego (wówczas pacjent powinien skorzystać z badania kolonoskopowego diagnostycznego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia)
  • wykonana kolonoskopia w ostatnich 10 latach.

Rejestracja na badania, a także wszelkie informacje na temat programu dostępne są osobiście lub pod numerem tel: 13 443 76 06, rejestracja odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach
od 12.00 do 14.00

Na czym polega badanie?

Program przesiewowy obejmuje wykonanie kolonoskopii, w tym:

  • pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy;
  • usunięcie polipów wielkości do 15 mm;
  • poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów;
  • wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową.

Nie obawiaj się kolonoskopii. Badanie można wykonać w znieczuleniu

Kolonoskopia jest precyzyjna i trwa od 15 do 40 minut. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub znieczuleniu ogólnym, dlatego pacjent nie odczuwa dyskomfortu.

Lekarze podkreślają, że wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa skuteczność leczenia.

Do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy, że pacjent jest w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do wykonania przesiewowej kolonoskopii i zgłosi się do placówki realizującej program.

WAŻNE!

Do kolonoskopii trzeba się dobrze przygotować, dlatego przed wizytą warto skontaktować się z placówką, która poinformuje pacjenta, co musi zrobić przed badaniem.

W trakcie zapisu zostaną przekazane informacje dotyczące przygotowania do badania oraz jego przebiegu. W Pracowni wydawany jest preparat do przygotowania wraz z instrukcją stosowania, a także jest możliwość wypełnienia ankiety (będącej jednocześnie skierowaniem).

 Zapraszamy do uczestnictwa w programie!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.