Szpital Specjalistyczny w Jaśle Aktualności 10 października – światowy dzień zdrowia psychicznego

10 października – światowy dzień zdrowia psychicznego

10 października 2022r. obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Święto zostało ustanowione przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego w 1992 roku. Jego celem jest promowanie informacji
z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego i wsparcie dla osób w kryzysach i chorujących psychicznie.

Kiedy zgłosić się do po profesjonalną pomoc?

Każdy człowiek miewa gorsze dni. Zdarzają się jednak takie momenty, że wszystkie dotychczasowe sposoby radzenia sobie ze stresem i z napięciem przestają być skuteczne. Poszukaj profesjonalnego wsparcia jeśli:

• obniżony nastrój utrzymuje się dłuższy czas i złe samopoczucie psychiczne dominuje nad dobrym,
  • straciłeś apetyt , chęć do życia , długotrwale utrzymują się trudności z zasypianiem,
  • odczuwasz ciągły lęk bądź niepokój,
  • dotychczasowe standardowe obowiązki zaczęły sprawiać Ci trudność.

Z jakich form pomocy można skorzystać?

• Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej- może być pomocny jako osoba „pierwszego kontaktu”, która pomoże rozeznać problem i wskazać specjalistów, do których należny udać się z konkretnym problemem.
  • Lekarz psychiatra – lekarz specjalista zajmujący się diagnozą i leczeniem chorób i zaburzeń psychicznych. Wdraża leczenie farmakologiczne, jeśli zaistnieje taka potrzeba.
  • Psycholog- osoba do której warto się udać, kiedy znajdziesz się w potrzebie rozmowy o ważnych dla sienie kwestiach. Mogą to być trudności w relacjach w pracy, utrata kogoś lub czegoś. Psycholog Wesprze Cię w poszukiwaniu właściwych rozwiązań dla Twoich problemów, pomoże spojrzeć na nie z innej perspektywy.
  • Psychoterapeuta- specjalista, który poza wykształceniem bazowym ukończył czteroletnią szkolę psychoterapii w wybranym przez siebie nurcie. Psychoterapia to jedna z metod leczenia chorób i zaburzeń psychicznych- pozwala uzyskać trwałe zmiany i osiągnąć założone cele, uczy radzenia sobie z trudnościami, pomaga zrozumieć lepiej siebie i zastąpić dotychczasowe nieadaptacyjne schematy działania takimi, które będą nam służyć.

Natychmiastową pomoc można uzyskać w Centrum Zdrowia Psychicznego Szpitala Specjalistycznego
w Jaśle. Kompleksowa opieka psychiatryczna w naszym Centrum odbywa się w warunkach:

• ambulatoryjnych, realizowanych przez:
    Poradnię Zdrowia Psychicznego przy ul. Fryderyka Chopina 38, 38-200 Jasło
    Poradnię Zdrowia Psychicznego ul. K. K. Baczyńskiego 15 38-200 Jasło (podwykonawca FEMINA Słowiński i Pierz Spółka jawna)
    Poradnię Zdrowia Psychicznego Dobrzechów 466A, 38-100 Strzyżów
  • leczenia środowiskowego (domowego), realizowanych przez: Zespół Leczenia Środowiskowego,
    ul. Za Bursą 1, 38-200 Jasło
  • dziennych realizowanych przez
    Odział Dzienny Psychiatryczny ul. Kraszewskiego 13, 38-200 Jasło
  • stacjonarnych (całodobowo), realizowany przez Oddział Psychiatryczny
    ul. Za Bursą 1, 38-200 Jasło.

Ważnym elementem Centrum Zdrowia Psychicznego są Punkty Zgłoszeniowo – Koordynacyjne, a ich zadaniem jest udzielanie pomocy zgłaszającym się osobom.

Z Punktem Zgłoszeniowo – Koordynacyjnym może kontaktować się każda osoba, która pragnie otrzymać informacje na temat możliwości uzyskania pomocy w kryzysie psychicznym.
Nasi specjaliści czekają na pacjenta w godzinach pracy Punktu Zgłoszeniowo – Koordynacyjnego. Nie obowiązują żadne skierowania. Nie trzeba zapowiadać swojego przyjścia ani się rejestrować wcześniej.

Punkt Zgłoszeniowo – Koordynacyjny w Jaśle, 38-200 Jasło ul. Fryderyka Chopina 38.
 e-mail: pzk_jaslo@szpital.jaslo.pl
Telefon:13 44 36 932, 13 44 36 930, 13 44 36 931
– czynny codziennie od poniedziałku do piątku (poza dniami ustawowo wolnymi od pracy)
w godzinach 08:00 – 18:00